Group 10 junior rugby league finals week one | Photos

Hundreds of junior rugby league players from all around the region descended on Lithgow on Saturday to contest the first week of the Group 10 finals.

With all the minor premiers taking the week off, it was left to the sides who finished second to fifth on the table to battle it out.

Under 10s

Preliminary Semi-final

Mudgee 26 def Bloomfield Tigers 10

Elimination Semi-final

Lithgow Storm 32 def Bloomfield Wildcats 16

Under 11s

Preliminary Semi-final

Bloomfield 28 def Mudgee Red 24

Elimination Semi-final

Bathurst St Pat’s 28 def Blayney 6

Under 12s

Preliminary Semi-final

Lithgow Storm 32 def Blayney 16

Elimination Semi-final

Bathurst Panthers 6 def Mudgee 0

Under 13s

Preliminary Semi-final

Cowra 30 def Bathurst St Pat’s 18

Elimination Semi-final

Bathurst Panthers 42 def Orange CYMS 6

Under 14s

Preliminary Semi-final

Lithgow Storm 22 def Bathurst Panthers 14

Elimination Semi-final

Orange CYMS 44 def Mudgee 10

Under 15s

Preliminary Semi-final

Bathurst St Pat’s 22 def Mudgee 12

Elimination Semi-final

Lithgow/Oberon Storm 18 def Bloomfield 14

Under 16s

Preliminary Semi-final

Blayney/Cowra 24 def Mudgee 16

Elimination Semi-final

Orange CYMS 22 def Bathurst St Pat’s 18

Group 10 finals week two draw – All games to be played in Blayney on Saturday, August 19.

Under 10s

  • Major semi-final: Orange CYMS Green v Mudgee
  • Minor semi-final: Bloomfield Tigers v Lithgow Storm

Under 11s

  • Major semi-final: Mudgee White v Bloomfield
  • Minor semi-final: Mudgee Red v Bathurst St Pat’s

Under 12s

  • Major semi-final: Bloomfield v Lithgow Storm
  • Minor semi-final: Blayney v Bathurst Panthers

Under 13s

  • Major semi-final: Bloomfield v Cowra
  • Minor semi-final: Bathurst St Pat’s v Bathurst Panthers

Under 14s

  • Major semi-final: Bloomfield v Lithgow Storm
  • Minor semi-final: Bathurst Panthers v Orange CYMS

Under 15s

  • Major semi-final: Orange CYMS v Bathurst St Pat’s
  • Minor semi-final: Lithgow/Oberon Storm v Mudgee

Under 16s

  • Major semi-final: Bathurst Panthers v Blayney/Cowra
  • Minor semi-final: Mudgee v Orange CYMS