Oh, snow. Not again.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The Group 10 premiership’s 10th round could be thrown into disarray, if forecasts of snow come to fruition this weekend.
If we see some action, it’s sure to heat things up as places, and positions, in this year’s top five begin to go on the line.
The Cowra-Oberon game up in the hills has huge ramifications on the top five, with a win potentially rocketing the Magpies to the top of the ladder, should a Hawks side minus man mountain Saul Houma drop its clash with Panthers at Wade Park.
While St Pat’s will be hoping the weather gods are kind and vital competition points go on the offering when Workies travel west.
GROUP 10, ROUND 10:
Sunday, June 17:
GAME ONE
ORANGE HAWKS versus BATHURST PANTHERS at Wade Park, Orange:
HAWKS: 1 Jake Blimka, 2 Eman Rodriguez, 3 Kyle Robbins, 4 Duncan Young, 5 Jordan Baker, 6 Willie Heta, 7 Ray Talemalai, 8 Ethan McKellar, 9 Liam Brodrick, 10 Sam Coyte, 11 Brett Morgan, 12 Kyle Byrnes, 13 Rakai Tuheke; Bench: 14 Ethan Monk, 15 Talon Hodge, 16 Tafu Na’aniumotu.
COACH: Willie Heta.
PANTHERS: 1 Josh Rivett, 2 Andrew Mendes, 3 Willie Wright, 4 Jye Barrow, 5 Kade Barrow, 6 Trent Hotham, 7 Doug Hewitt, 8 Brent Seager, 9 Blake Hewitt, 10 Dane Thorogood, 11 Blake Seager, 12 Jack Siejka, 13 Jake Betts; Bench: 14 Jed Betts, 15 Kara Rotarangi, 16 Jacob Barnes, 17 Nick Loader.
COACH: Willie Heta.
REFEREE: Nathan Blanchard.
RELATED:
GAME TWO
BATHURST ST PAT’S versus LITHGOW WORKIES at Jack Arrow Sporting Complex, Bathurst:
ST PAT’S: 1 Sam Dwyer, 2 Nathan Redding, 3 Caleb Wardman, 4 Josh Howarth, 5 Mick Latu, 6 Mitch Squire, 7 Tim Holman, 8 Greg Behan, 9 Hudson White, 10 Zac Merritt, 11 Brandon Tago, 12 Nick Millar, 13 McCoy White.
COACH: Greg Behan.
WORKIES: 1 Keelan Bresac, 2 Bryon Wilson, 3 Cody Godden, 4 Matt Swift, 5 Ben Glasson, 6 Greg Lekkas, 7 Joe Bilby, 8 Nick Miller, 9 Connor Legge/Harry Bender, 10 Lachlan Piper, 11 Corey Willmott, 12 Riley Allen, 13 Andrew Bain; Bench: 14 Jim Reinhardt, 15 Matt Mizzi.
COACH: Graeme Osborne.
REFEREE: Dale Harding.
RELATED:
GAME THREE
MUDGEE DRAGONS versus BLAYNYE BEARS at Glen Willow, Mudgee:
DRAGONS: 1 Corin Smith, 2 Lachie Hill, 3 Lee Hicks, 4 Nathan Orr, 5 Tom Baddock, 6 Jack Beasley, 7 Tom Lawson, 8 Aiden Woods, 9 Jared Robinson, 10 Chanse Burgess, 11 Sebastian Flack, 12 Luke Moody, 13 Todd Munn; Bench: 14 Hamish Bryant.
COACH: Ben Gregory.
BEARS: 1 Carter Hirini, 2 Ryley Oborn, 3 Ryan Oborn, 4 Nathan Lawrence, 5 Zach Stammers, 6 Isaac Lettice, 7 Mitch Evers, 8 Mick Godfrey, 9 Mick Toohey, 10 Deryne McKenzie, 11 Ricky Scott, 12 Cameron Hobby, 13 Tim Mortimer.
COACH: Tim Mortimer.
REFEREE: Bryce Hotham.
RELATED:
GAME FOUR
OBERON TIGERS versus COWRA MAGPIES at Oberon Sportsground, Oberon:
TIGERs: 1 Ben McAlpine, 2 Brenton Gibson, 3 Abel Lefaoseu, 4 Jackson Brien, 5 Tyler Hughes, 6 Josh Starling, 7 Luke Branighan, 8 Dave Sellers, 9 Blake Ryan, 10 Mickey Hawkings, 11 Jake Dawe, 12 Andy Adams, 13 Blake Fitzpatrick; Bench: 14 Luke Christie-Johnston, 15 Tui Oloapu, 16 Nathan Booth, 17 Matt Ballinger.
COACH: Luke Branighan.
MAGPIES: 1 Jeremy Gordon, 2 Caley Mok, 3 Bradyn Cassidy, 4 Lee McClintock, 5 Zac Browne, 6 Warren Williams, 7 Joseph Bugg, 8 Ronald Lawrence, 19 Benji John, 10 Blake Tidswell, 11 Mitch Browne, 12 Josh Rainbow (c), 13 Jay McClintock.
COACH: Steve Sutton.
REFEREE: Nick Lander.
RELATED:
Orange CYMS bye.